Android 5.1 ile hangi özellikler kullanabileceğiz

sitemizde bugünkü makalemizde Android 5.1 ile hangi özellikler kullanabileceğiz konulu yazımızı yayınlıyoruz.

Android 5.1 google nin yeni tanıttıma çıkardığı ara sürüm ile telefon yada tabletlerde birçok özellik ile tanışacağız. Şu anda yanlız Nexus cihazlarda kullanılmaya başlayan yeni versiyon yakın zamanda tüm telefon ve tablet markalarının cihazlarında satışa sunulacağını ve eski kullanımda olan ürünlerin güncelleme ile android 5.1 versiyona kavuşması için bir miktar süre beklemeleri gerekecektir. android cep uygulamalari ve

bu yeni özelliklerden bazıları şöyle sıralayabiliriz.

wifi ve bluetoot cihaz ayarlarına geçişin hızlı yapılabilecek olması

android cep uygulamalari ve android cep oyunları

bu ek özellik ile ayarlar menüsüne girerek wifi yada bluetoot ayarlarına ulaşmak için zaman kaybetmeyerek direk hızlı ulaşım menüsünden ayarları değiştirebilecesiniz.

Device Protection (Cihaz Koruması) ile Daha Sağlam Bir Güvenlik

Bu özellik hem telefonunuz hem de tabletiniz için oldukça yararlı olacak. Ancak özellik sadece Nexus 6, Nexus 9 ve Android 5.1 ile piyasaya sürülecek cihazlarda olacak (telefonunuza yeni sürüm gelse bile bu özellikten yararlanamayacaksınız). android cep uygulamaları,android cep oyunları,,,

Device Protection’dan yararlanabilecek şanslı arkadaşlar için, özellik şu şekilde; telefonunuz çalındığı ya da kaybolduğu durumlarda, cihazının sürekli olarak kilitli kalacak. Hatta olur da çalınırsa, çalan kişi telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürse bile sistem kilitli kalmaya devam edecek. SizGoogle Account’unuz ile giriş yapmadığınız sürece de kilit açılmayacak.

Telefonunuza bu sistemi kurmak da oldukça basit. Oluşturduğunuz basit bir PIN kodu yada Google Account girişi yapmanız sistemi deaktif edecek. Yani tuş kilidi modundaki telefonunuz sadece sizin tarafınızdan Google Account girişi yada oluşturduğunuz PIN kodu girişi ile açılacak.

Geliştirilmiş Priority Mode
android cep uygulamalari ve android cep oyunları

Android 5.0’da da bulunan özellik kullanım açısından daha kolay bir şekilde güncellenmiş. Telefonunuzu bir nevi ‘’rahatsız etme’’ moduna alan Priority Mode’a tıpkı Wi-fi ve Bluetooth ayarlarına olduğu gibi hızlı bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Priority Mode’a ulaşarak önceliklerinizi bildirip, sizi rahatsız etmesini istemediğiniz şeyleri (bildirimler vb gibi) ayarlamak için ses tuşuna basmanız yeterli olacak. Ses düzeyi çıktığında Priority Mode sekmesi de karşınıza gelecek.

Telefon ve Alarm Ses Ayarlarında Değişiklikler

Yeni Android güncellemesi ile telefonlarınızın ses tuşu daha işlevsel bir hale gelecek. Örneğin saat uygulamasında iseniz ses tuşuna bastığınız anda alarm ses düzeyini kısacak ya da yükselteceksiniz. Aynı şekilde bir müzik uygulamasında iseniz ses tuşunu dinlediğiniz müziğin seviyesi için kullanabileceksiniz ( yani o sırada hangi uygulamadaysanız ses ona göre ayarlanacak, tek tek uğraşmanız gerekmeyecek).

Çoklu SIM ve HD Ses Özellikleri
android cep uygulamalari ve android cep oyunları

Android 5.1’e geçecek cihazların çoğu zaten bu HD ses özelliği üzerinde çalışmaktaydı. Arama sırasında mevcut ses bant genişliğini iki katına çıkartarak, çok daha net ve temiz bir ses almanızı sağlayacak özellik, 5.1 ile daha da kullanışlı olacak.

android cep uygulamalari ve android cep oyunları Ayrıca çoklu SIM özelliği olan telefon kullanıcıları için de sürekli olarak hat değişikliği yapma sorunu Android 5.1 ile ortadan kalkacak.

Çoklu SIM kartlar (Multi SIM) 12 adet GSM operatörünü içinde barındırabiliyor. Özellikle sürekli yurtdışına çıkan kişiler için, kullandığı operatörleri birleştiren bir sistem olan çoklu SIM, Android 5.1 ile bulunduğunuz ülkenin operatörüne otomatik olarak bağlanacak. Her seferinde sizin uğraşmanız gerekmeyecek. Ancak çoklu SIM olayı günümüzde çok nadir kullanılan bir teknoloji. Yavaş yavaş da operatörler desteklerini çekmekte.

Android 5.1 bu özellikler dışında daha pek çok yenilik de barındırmakta. Sizde en azından şuan için Nexus kullanıcısı iseniz ve güncellemeyi aldıysanız bu özellikleri kullanma deneyimine erişebilirsiniz. Diğer şekilde biraz daha beklemeniz gerek.

Bir önceki android uygulaması -mobil oyunu olan Dünyada kullanılan android sürümleri kullanılan cihaz yüzdesi apk dosyasını ve bedava android uygulamasını indirebilirsiniz.

Yoruma kapalı.