Google, Android’ə yönelik gelişme ortamının yeni sürümü Android Studio 2.0 ‘ni Android Dev Summit’də ortaya çıkardı. Yeni sürüm, daha hızlı bir Android emulatoru ve yeni bir GPU Profiler ile gelir.

Android Studio 2.0 ‘deki yeni “Instant Run” işlevini kullanmanız isteğe bağlı olsa da, fonksiyon sayesinde kodlarda yaptığınız değişiklikleri hemen (Google’ə göre 50 kata kadar daha hızlı) görebiliyorsunuz. Değişikliği yaptıktan sonra “Run” komutunu vererek yeni kodunuzun nasıl işlediğini hızla kontrol bilirsiniz.

Android Studio’nun yeni sürümü, arayüzde de yenilikler yapıyor. Yeni yüzen araç çubuğu, bu yeniliklerden sadece bir tanesidir. Bunun yanında APK dosyalarını sürükle-bırak yoluyla emulator’a ekleyebilir, emulator’u pencerenin kenarından tutup çekerek büyütüp, balacalaşdırmaq görebilirsiniz.

Beta aşamasındaki “GPU Profiler” ise OpenGL hesaplarını kaydetti, oluşan değişiklikleri çerçeve-çerçevegörmenize olanak tanır. Her çerçevenin kodunu görebilir ve GL State, Commands hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yeni Android Studio 2.0 ‘yi Android Geliştirici web sayfasından indirebilirsiniz.