Tıpkı bilgisayarda olduğu gibi Android cihazlarımızda da RAM (Random Access Memory) denilen dahili hafıza var.Bu bellek sabit disk belleğinden farklı olarak her açılışta işletim sistemi başta olmak üzere, kullandığımız uygulamalar buraya yüklenir ve aktif oldukları sürece bu belleği kullanarak çalışırlar.

Artış-RAM

Günümüzde orta ve üst düzey telefonlarda 2GB veya daha fazla RAM olduğunu görüyoruz, ama eski model veya ucuz modellerde bu daha düşük olur ve telefonun zayıf işlemesine, donmasına sebep olur. Dostum uygulamanın simgesine dokunuyor, uygulama hemen açılıyor, bende ise dokunuyorum bekliyorum, bekliyorum sonra açılır, açıldığında da donup kalıyor diyorsanız bu yazı tam size göre. Bu durum farklı nedenlerden dolayı da olabilir, ama çoğu zaman Android cihazınızda RAM hafızasının dolması ile bağlıdır.

Öte yandan telefonumuz ile hazır yüklü gelen, ancak çok kullanılan etmediğimiz bir çok uygulamalar (bloatware) mevcuttur ve bunları normalde maalesef telefondan silebilir bilmiyoruz. Silmek için belli ki, cihazı tam yetkili olarak kullanabilmek lazıımdır. Bunun için de cihazı root etmemiz gerekir. Ve ancak bu yolla söz konusu “gereksiz” uygulamaları silebilir.

Bunun yanı sıra telefonda boşta kalacak bellek kapasitesinin miktarını artırmak için özel bir uygulamayı tanıtmak istiyoruz. Ancak bu uygulama telefona gerekli müdahaleyi yapabilmek için root izni istemektedir. Yani bunun için telefonunuz rootlu olmalıdır. Rootlu değilse bu makaleye devam etmenize gerek yoktur.

Bir Android cihazı root etmek nedir, nasıl yapılır, root etmenin yararları ve hasarları hakkında bilginiz yoksa bunun hakkında məqaləmizi buradan buradan okuyabilirsiniz.

Cihazınız rootludursa, aşağıdaki adımları izleyin.

  • Play Store’dan Roehsoft Ram Expander uygulamasını buraya klikleyerek indirin. Uygulama ne yazık ki, ücretlidir. Ücretsiz olarak başka kaynaklardan arama yaparak indirebilirsiniz.
  • Uygulamayı yükleyip çalıştırın. Açıldığında root izni isteyecektir, onaylayıp devam edin.
  • Aşağıdaki ekranda cihazın hafızası veya varsa takılmış olan SD belleğe geçici swap bellek dosyası yaratıp sanal bellek yaratma prossesi edeceğiz. Optimal Value seçerek size önerilen miktarı seçebilir veya kendiniz swap dosya boyutunu değiştirebilirsiniz.

Artış-RAM m2

Sonra ise swap dosyasının nerede oluşturulacağını soracaktır. SD taxılıdırsa onu tavsiye ediyoruz. Sonra Swap Activtercihini seçip işlemi onaylayın. Autorun tercihini seçerseniz telefon her açılıdığında bu uygulama otomatik çalışmaya düşürülüp, prossesi otomatik olarak yerine getirecektir. Ayrıntılı olarak videoya bakabilirsiniz: