Birçok android tartışma gruplarında, forumlarında vb. en çok rastladığım sualdı. Çok android kullanıcısının bundan bilgisi olmadığını dikkate alıp, bu yazıyı yazdım.

android-kök (1)

Android sistemi açık kaynak kodlu olduğu için, kullanıcılara sistemi istediği gibi değiştirme imkanı verir. Ama telefonu alır-almaz bunu yapmak mümkün değildir.

Root nedir?

Root kelimesinin anlamı “kök” demektir. Android sisteminde root’un fonksiyonu ise şöyle desek, yetkili kullanıcı, yani bu sistemde istediğinizi yapabilirsiniz. Telefonu root edince telefon qarantiyadan ötesine geçer. He, bir de ROM var.Çoğu bunları yanlış düşürüyor. Ama aslında bu iki kavram tamamen ferqlidi.

Bes android telefonu nasıl root için?

Telefonu root etmenin birçok yöntemi var. Ben size basit bir yöntem derim. Dolayısıyla, öncelikle bu linke dahil oluyorsunuz ve heçnə yapmadan bekliyorsunuz setup dosyası indirecek (sadece bilgisayar ile). Setup dosyası yüklənəndən sonra onu açıp install edin. Programa tıklayın (internet açık olması şarttır) ve telefonla bilgisayar arasında USB kablosu ile bağlantı kurun (telefon ayarlarına girdi, “USB Debugging mode” u “Enable” seçin). Şu anda yazılım telefonunuzu tanıyacak.

Kingo-ROOT_1

Burada ROOT seçin ve bekleyin.

samsung galaxy-s4--köklenme bitmiş

Telefon root olundu! USB kablosu çıkarabilir. Telefona “SuperSu” adlı program yüklendi.

Ve son olarak onu deyim ki, her programa root izni vermeyin, programın istediği icazələrə bakın öncelikle mutlaka.

Root ile neler yapılabilir? Buradan okuyabilirsiniz.

Sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.