Hafıza Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arkadaşlar bu yazımda sizlere hafıza kartı almadan önce bilmeniz gereken bazı hususları bildiğim kadarı ile anlatmaya çalışacağım.

Her şeyden önce ilk bilmemiz gerek alacağımız hafıza kartını nerede ve hangi amaçla kullanacağımız. Örneğin sadece MP3 çalar da müzik dinlemek için alınan bir hafıza kartı ile HD video çekimi yapan bir cihazda kullanılacak hafıza kartı aynı olmamalıdır. Nedini yazımızın ilerleyen bölümlerinde öğreneceksiniz.
Öncelikle şunu da bilmelisiniz ki hiç bir SD kart birbirinin aynısı değildir. Bunu da yazımızın ilerleyen bölümlerinde göreceğiz.
SD kart almadan dikkat etmemiz gereken unsurlar sırası ile
 1. Sınıf (Class)
 2. “X” puanı
 3. Depolama alanı
 4. Boyut
Sınıf (Class)
Hafıza kartları için 4 farklı sınıf bulunmaktadır. Bunlar Class 2, Class 4, Class 6 ve Class 10’dur. Bu sınıf farkı hafıza kartlarının yazma ve okuma hızının gösterir. Örneğin Class 2 bir SD kart saniyede 2MB hız ile yazma okuma işlemi yaparken Ultra High Speed (UHS) kartlar ise saniyede 50MB’dan 320MB da kadar yazma ve okuma hızını ulaşabilirler.
Sınıflar SD kart fiyatlarını da doğrudan etkilemektedir. Ne kadar yüksek sınıflı bir SD kart alırsanız fiyatta aynı oranda artacaktır. Bu yüzden size tavsiyem sadece müzik çalar için kullanacaksanız Class 2, Alt seviye telefonlar için Class 4, Üst düzey telefonlar için Class 6 ve HD video kamera yada en üst seviyede ki telefonlarınız için Class 10 Hafıza kartı almanızdır.

Class 2 – SD kayıt
Class 4 – Yüksek çözünürlüklü kayır orta seviye yazma ve okuma

Class 6 – Full HD kayıt ve yüksek seviyede yazma okuma hızı (Bence ideal)
Class 10 – Full HD kayıt ve HD sıralı kayıt ve ultra yüksek yazma okuma hızı

“X” puanı
X puanı ise hafız kartınızın standart bir CD_ROM sürücüne göre ne kadar hızlı olduğunu gösteriyor. Örnek verecek olursak Class 2 kart 13x yazma oranına sahip ve 1x = 150KB/sn’ye denk geliyor.
Depolama alanı
Depolama alanını sizin tercih ve isteğinize göre artabilir yada azalabilir bu yüzden hafıza kartınızı nerede kullanacağınız önemli yani gereksiz fazla depolama alanına gerek yok.
Boyut
Hafıza kartları 3 farklı boyuta sahiptir. Tabi ki günümüzde farklı boyutlarda vardır. Fakat biz standartları sizlere veriyoruz.
 • Standart boyut (32mm x 24mm)
 • Mini boyut (31.5mm x 20mm)
 • Mikro boyut (11mm ve 15mm)

Akıllı cepler daha küçük kartları kullanırken kameralar daha büyük SD kartlara ihtiyaç duyabiliyorlar.

Tablet ve ceplerde de dikkat etmeniz gereken değerler, depolama alanı ve yazma hızları. Cihazınızın hangi hızda yazmaya ihtiyaç duyduğunu araştırdıktan sonra ihtiyacınız olan depolama boyutunu belirlemeniz gerekiyor.Bir önceki android uygulaması -mobil oyunu olan Android namaz vakitleri uygulaması bdosyasını ve bedava android uygulamasını Namaz Vakitleri Diyanet indir ve Namaz Vakitleri Diyanet yükle indirebilirsiniz.

Arananlar:

1 Yorum Var

 1. admin dedi ki:

  android oyun ve uygulamaları
  hafıza kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler
  cepten film izle hd
  cepte net ucak smilatoru indir apk
  fifa 15 cepte net
  puffin pro mini apk
  internetsiz radio apk
  hill climb race hile apk cepde 1 19
  pes 2013 play mob
  xperia z ses yükseltme kodu
  cepde net boos

Yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
Animated Widget Contact Pro v1.7.0

Bu mükemmel rehber uygulaması ile telefonunuz renklenecek. Kişi resimleri ile birlikte kısayol widgeti olarak rehberdeki kişileri ana ekrana ekleyebilirsiniz. Aynı...

Kapat