Juno Tarihin En Yakın Jüpiter Geçişini Gerçekleştirdi: İşte Gönderdiği Fotoğraf

full android Türkçe hileli bedava free android tablet ve cep telefonu oyunları ve uygulamaları hakkında hile ve Juno Tarihin En Yakın Jüpiter Geçişini Gerçekleştirdi: İşte Gönderdiği Fotoğraf 2014 yeni çıkmış android oyunları bu siteden indirin bedava free android apk download

Juno’nun Jüpiter etrafındaki ilk turu dün gerçekleşen yakın geçişle beraber sonlandı. Uzay aracının bu yakın geçiş sırasında topladığı verilerin tümünün Yeryüzü’ne ulaşması birkaç gün sürecek.
NASA’nın tarihi uzay aracı Juno Güneş Sistemimizin en büyük gezegeni Jüpiter etrafındaki yolculuğuna devam ediyor. 5 Temmuz’da dev gezegenin yörüngesine girerek tarihi bir başarıya imza atan uzay aracı, tam 53 günün ardından Jüpiter etrafındaki ilk turunun da sonuna geldi. Juno, turun sonunda gerçekleştirdiği yakın geçiş sırasında Jüpiter yüzeyinden yalnızca 4200 kilometre yüksekliktebulunuyordu. Juno’nun bu sıradaki hızıysa saatte tam 208,000 kilometreydi.
Yukarıda görmüş olduğunuz ilginç yörüngesi nedeniyle zaman zaman Jüpiter’e Jüpiter’in kendi uyduları Io, Ganymede ve Europa’dan dahi daha uzak bölgelerde bulunan Juno, zaman zamansa dün gerçekleşen yakın geçiş gibi gaz devine inanılmaz yakın yerlerde bulunuyor. NASA bilim insanları da işte bu yakın geçiş zamanlarını Juno’nun tüm bilimsel ölçüm cihazlarını aktif hale getirerek en iyi şekilde değerlendirmek istiyorlar.
Yakın geçiş sırasında toplanan tüm bilgilerin Dünya’ya ulaşması birkaç gün sürüyor
Juno’nun ilk Jüpiter yakın geçişi sırasında topladığı verilerin tamamının Dünya’ya ulaşması da epey zaman alıyor. Bazı heyecanlandırıcı verilerin şimdiden Yeryüzü’ne ulaşmaya başladığını belirten Juno görevi baş araştırmacısı Scott Bolton,”Yakın geçiş sırasında elde edilen tüm verilerin Dünya’ya ulaşması birkaç gün sürecek. Tüm bu verileri anlamdırmak ve Jüpiter’in bize neler anlattığını tam olarak anlamaksa daha da fazla zaman alacak” ifadelerini kullandı.
Bilimsel anlamda elde edilen verilerin sürekli olarak paylaşılmaya devam edileceğini belirten NASA, aynı zamanda Juno’nun görülebilir ışık kamerası JunoCam’in de yakın geçiş sırasında aktif olduğunu ve önümüzdeki haftalar içerisinde inanılmaz etkileyici fotoğrafların yayınlanacağını ifade ediyor. Bu görsellerle birlikte Jüpiter’i hiç olmadığı kadar yakından ve net bir şekilde görebileceğiz.
35 yakın geçiş daha gerçekleşecek
5 Ağustos 2011 tarihinde fırlatılan Juno 5 yıllık uzun uzay yolculuğunun ardından Jüpiter’e varmıştı. Dünkü yakın geçişle birlikte önemli bir dönüm noktasını daha geride bırakan uzay aracını şimdi 35 farklı yakın geçiş daha bekliyor. Juno, Güneş Sistemimizin kralı Jüpiter’i 2018’in Şubat ayına kadar inceleyecek.
Aşağıda görmüş olduğunuz bu inanılmaz fotoğraf Juno’nun TSİ 16.44’de gerçekleştirdiği yakın geçişten yalnızca birkaç saat öncesine ait. Gaz devini 703.000 kilometre öteden görüyoruz. Bu fotoğraftan çok daha etkileyici olanlarıysa önümüzdeki günlerde geliyor.

Bir önceki android uygulaması -mobil oyunu olan Dünya'da Mars'ı Yaşadılar: 1 Yıl Boyunca Simülasyonda Yaşayan Ekip Dışarı Çıktı! bdosyasını ve bedava android uygulamasını , ve Dünya'da Mars'ı Yaşadılar: 1 Yıl Boyunca Simülasyonda Yaşayan Ekip Dışarı Çıktı! haber indirebilirsiniz.

Yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya’da Mars’ı Yaşadılar: 1 Yıl Boyunca Simülasyonda Yaşayan Ekip Dışarı Çıktı!

full android Türkçe hileli bedava free android tablet ve cep telefonu oyunları ve uygulamaları hakkında hile ve Dünya'da Mars'ı Yaşadılar:...

Kapat