Mısır’da Doğan Güneş: Matematik

full android Türkçe hileli bedava free android tablet ve cep telefonu oyunları ve uygulamaları hakkında hile ve Mısır’da Doğan Güneş: Matematik 2014 yeni çıkmış android oyunları bu siteden indirin bedava free android apk download

Tarih boyunca insanoğlu doğa olaylarını açıklamaya ve doğaya egemen olmaya çalışmıştır.

İnsanoğlunun bu çabası sayesinde tarihin en eski bilim dallarından biri olan matematik ortaya çıkmıştır. Büyük Yunan tarihcisi Heredot, Mısıra yaptığı bir ziyaret sonrasında” Mısır Nil nehrinin bir hediyesidir ve matematik mısırda doğmuştur” demektedir. Mısır antik dünyanın gizem merkezi olup, nil nehri ise bu gizemli toprakların yaşam kaynağı olmuştur. Nil nehri kıyılarında yaşam sürdüren Antik Mısırlılar nehirde akan coşkun suların tanrıların kuyusundan getirildiğine ve nehrin her sene taşmasıyla da nehir tanrısının mutlu olduğuna inanırdı.

Nil Nehri’nin hemen heryıl taşması sonucu Nil Vadisi su ve çamurla örtülürdü. Bir süre sonra sular çekildiğinde ise vadide bulunan bütün tarla ve bahçelerin sınırları birbirine karışırdı. Bu karışıklık arasından eski arazilerin bulunup sahiplerine teslim edilmesi gerekiyordu. Çünkü toprak sahipleri, sahip oldukları toprak miktarı kadar devlete vergi ödemekteydi. Bu nedenle her taşkından sonra devlet matematikçiler tahsis ederdi. Tahsis edilen matematikçiler ölçümler yaparak eski sınırları yeniden belirlerdi.

Mısırlı matematikçiler özenle ölçümlerin sonucunu kaydetmek için ise papirüs kağıdı kullanırlardı. İşte bu papirüslerden biride Rhind Papirüsü idi. Bu papirüsü binlerce yıl önce mısırlı bir katip olan Ahmes kayda almıştı. Ahmes bilinen ilk matematikçilerden biridir. Eserinde sadece mal ve yiyeceklerin paylaşımı konusunda bilgiler vermenin yanında, toplamadan çıkarmaya, kesirlerden daireyi karelemeye kadar matematiği öğretmiştir. Ahmes, pi sayısının bilinen eski kaydına (3,16) yine bu papirüste yer vermiştir.

Fakat yıllar geçtikçe bu papirüs sırları ile birlikte kumların altında gizlenmiştir. Ta ki 1858‘de Alexander Henry Rhind tarafından bulunana kadar.

Henry Rhind mısır bilimi üzerine çalışmalar gerçekleştiren İskoçyalı bir antikacıydı. Henry mısıra bir yolculuk yapmaya karar verdi. Binlerce kilometre yolculuğu sırasında piramitlerden gizemli krallar vadisine kadar her yeri gezdi. Henry Mısırın kültüründen ve tarihinden çok etkilendi. Öyleki burada yapılan çeşitli arkeolojik kazılarına katıldı. Henry ramesseum yakınlarında ki harabelerde gerçekleştirilen kazılara da eşlik etti. Bu kazılar sırasında toprağın derinliklerinde yer alan papirüse ulaşmayı başardı.

Böylece dünya tarihinin ilk geometri kitabı kabul edilen ve matematik dünyasına ışık tutacak bu belge tekrar gün yüzüne çıkarıldı. Daha sonra batıya getirilip British Museum‘a satılan bu belge Alexander Henry Rhind tarafından bilim dünyasına tanıtıldığı için onun ismiyle anıldı.

Nil Nehri kıyısında yaşam sürdüren Antik Mısırlılar’ın bu koca nehrin taşkınlarına karşı geliştirdiği yöntemler bilim dünyasında dev adımlar atılmasını sağladı.

Alexander Henry Rhind

Bir önceki android uygulaması -mobil oyunu olan ABD Uzayda Plazma Bombası Patlatacak! bdosyasını ve bedava android uygulamasını ABD Uzayda Plazma Bombası Patlatacak! haber, ABD Uzayda Plazma Bombası Patlatacak! yükle ve indirebilirsiniz.

Yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
ABD Uzayda Plazma Bombası Patlatacak!

full android Türkçe hileli bedava free android tablet ve cep telefonu oyunları ve uygulamaları hakkında hile ve ABD Uzayda Plazma...

Kapat